21. 7. 2015
Zeptáte-li se lidí, jaké životní zkušenosti a zážitky pro ně znamenaly ten největší stres, spousta z nich si pravděpodobně vybaví stěhování. Samozřejmě nám mnohdy nepřízeň osudu a načasování nedovolí klidné a pohodové balení plné smíchu, nostalgie a muziky. Většinou se nám práší za zadkem a máme chuť se sami zahrabat do krabice mezi polystyrénovou výstelku a už nikdy nevylézt.
Jak zvládnout nápor smršťujících se zdí, které vás ženou ven a nutí vás si zabalit všechno, co jste za X let stihli ve svém hnízdečku nastřádat? Máme pro vás několik malých rad, které mohou znamenat velké změny v procesu balení vašich milovaných věcí:
Shromážděte balicí výbavu
Rozhodně byste neměli zapomenout na krabice různých velikostí a tvarů, dostatek novinového papíru, roli bublinkové fólie (kterou je tak zábavné praskat a hlavně zachrání porcelán po babičce), permanentní fix, krabicovou lepenku, kapesní nožík a nůžky (kdybyste se v panice potřebovali dostat do zapečetěné krabice) a případně nějaký provázek (skvěle poslouží i bindry nebo ohebné drátky). Jako voják rozložte veškerý svůj arzenál. Nádech, výdech. Do stěhovací bitvy teď půjdete s mnohem větší odvahou.
Pozor na váhu
Možná, že se budete radovat jako malé děcko, když se vám do jedné krabice podaří nasoukat celou vaši sbírku knih od Stephena Kinga. Jenže byste měli brát na vědomí, že krabice nejspíš ponesete vy (pokud jste si tedy nezařídili stěhovací službu a i tak byste měli pamatovat na druhé). Ideálně se pokuste vejít do 25 kilogramů. Radši jít dvakrát a obětovat více krabic za pár korun než obětovat cennou nálož valící se ze schodů z protrženého dna.
Těžší věci dospod
Zřejmě by vás nenapadlo zaházet vaši nejmilejší sadu čajových hrníčků historickými encyklopediemi o tisíci stranách. Ale i na takové věci se mnohdy v presu zapomíná. Drobnější a křehčí předměty pak raději pojistěte bublinkovou fólií nebo papírem. Šroubky a podobné ostré mršky zabalte, aby nic nepoškrábaly. To, co se hýbe, přilepte na místo izolepou.
Zacpěte mezery
Pokud máte mezi cennostmi umístěných v krabicích nějaké mezírky a třeba vám zrovna došla spásná bublinková fólie, ucpěte škvírky šátky, stočenými ponožkami nebo malými polštářky. Váš jednooký plyšový medvídek z dětství tak může chránit partnerův památný popelník.
Krabice do krabic
Opět připomínáme, že krabicemi není radno šetřit – poděkujete nám za to při vybalování. Místo toho, abyste nakupili obrovitánskou krabici stovkou malých předmětů, rozdělte věci ještě do několika malých krabiček a ty vložte do jedné velké. Oddělíte uchošťoury od bitů do vrtačky, popíšete jednotlivé skupiny zvlášť a potom jen na velkou krabici napíšete spojení jako drogerie, garáž-skříňka nebo police-obývák.
Pište si seznam
Pamatujete, jak vám maminky sepisovaly veškeré zabalené věci do školy v přírodě a list pak založili do kapsy vašeho napěchovaného kufříku? Režírujte své stěhování stejným způsobem a mějte přehled o všem, co se převáží a může se případně na cestě za lepším domovem ztratit.
Komandujte
Jakýkoli úspěšný projekt potřebuje své role. Ani stěhování snů se neobejde bez povolaných osob s tíhou konkrétních poslání na svých bedrech. Pošlete dceru do koupelny, syna do pracovny, muže pověřte balením elektroniky. Rozdělení úkolů pomůže proces zrychlit, navíc i ty si můžete sepsat na váš „to do“ seznam.
Vyhazujte předem
Pokud v ruce držíte předmět, který jste ze skříně za celý svůj dosavadní pobyt nevyndali, určitě jej nepoužijete ani po stěhování. Jestli si nejste jistí, zda skutečně dotyčnou věc vyhodit či ne, nenechávejte rozhodnutí na nové bydlení. Čím méně toho povezete, tím lépe pro vaše záda. Neschovávejte hlouposti a berte tento konec jako váš nový začátek.
Máte i vy své rady pro pohodovější balení? Podělte se o ně a možná společně vymýtíme všechen ten stres a strach provázející stěhování.
Autor: JUDr. Jitka Štenglová
Jmenuji se Jitka Štenglová a jsem certifikovaná realitní makléřka a spolupracuji se společností TAURUM reality s.r.o..
Po absolvování Obchodní akademie v Plzni jsem studovala na Právnické fakultě ZČU v Plzni, kde jsem v roce 2003 po složení rigorózní zkoušky získala titul JUDr.
Vykonávala jsem poté mnoho let právnické povolání jak v advokacii, tak i v notářské činnosti a tím jsem získala praktické znalosti platného práva, včetně realitní činnosti.
Následně jsem se věnovala několik let poradenské a lektorské činnosti v oblasti osobního rozvoje, což mě velmi obohatilo a získané zkušenosti jsou pro mě velkým přínosem pro moji práci.
Absolvovala jsem kurz realitního zprostředkovatele, který zahrnoval vzdělání ve všech oblastech, potřebných pro výkon této činnosti. Následně jsem složila odbornou zkoušku a zahájila činnost realitního makléře.
Získané vzdělání, nabyté právnické zkušenosti i osobní zkušenosti z realitní oblasti plně využívám při své praktické činnosti na trhu realit. Mým cílem je poskytovat svým klientům jak perfektní a kompletní servis realitního zprostředkovatele, tak i příjemné a vstřícné jednání.
Veškerá moje dosavadní práce zahrnovala spolupráci s lidmi, s jejich příběhy, životními situacemi a jejich řešením. Při práci realitního makléře můžu toto všechno využít a rozvinout. A to mě baví.
Za největší úspěch považuji uzavření takového realitního obchodu, jehož výsledkem je naprostá spokojenost všech jeho účastníků.
P.S. Miluju hory, a to v každém ročním období a za každého počasí. Užívám si jejich krásu, společně s rodinou, jakýmkoli možným způsobem, ať už pěšky, na kole, koloběžce, na lyžích, běžkách, sněžnicích, bobech, saních….nebo si jen lehnu do trávy na louce na mé milované Šumavě….