11. 1. 2016
Pronajímatel se snaží udržovat byt v dobrém stavu tak, aby se v něm nájemci cítili útulně a příjemně. Občas vzniknou situace, kdy je potřeba z jakéhokoliv důvodu provést stavební úpravu takového bytu. Co to znamená pro nájemce? Dle zákona existují případy, kdy se v takovém případě musí nájemce podřídit. Jakmile by to pro něj ale znamenalo dočasné opuštění bytu, má nárok na přiměřené náhrady.
V jakých případech nesmíte odmítnout
Vždy je nejlepší, pokud se pronajímatel a nájemce společně dohodnou na všech podmínkách plánované úpravy bytu. Bohužel ne vždy se taková dohoda podaří dovést do stavu, kdy jsou obě strany spokojené a souhlasí. V těchto třech situacích ovšem nesmíte odmítnout.
První situací je například výměna kuchyňské linky, nebo starých oken za nové. Obecně nesmí úprava v bytě snižovat hodnotu bydlení a pro nájemce představovat větší nepohodlí.
Druhou situací je zásah vyššího orgánu. Můžeme si pod tím představit například rozhodnutí stavebního úřadu, pronajímatel tedy dostane příkaz od orgánu veřejné moci.
Poslední situací, kdy vám nezbude nic jiného, než souhlasit, je prevence před zraněním. Hrozí-li někomu zvlášť závažná újma, jako je například oprava a statické zajištění bytu po výbuchu plynu v sousedství, musíte takovou úpravu pronajímateli umožnit.
Nárok na náhradu
Protože může nastat i takový scénář, že kvůli rozsahu práce nebude možné po nějaký čas obývat pronajímaný byt, má pronajímatel povinnost oznámit vám všechny náležitosti minimálně tři měsíce dopředu. Pokud by došlo až k nucenému opuštění bytu na pár dní, máte právo požadovat přiměřenou náhradu nákladů, kterými se rozumí například peníze vynaložené při stěhování, zvýšené nájemné v provizorním bytě a další.
V opačném případě, kdy odmítnete uvolnit byt stavebním pracem, může pronajímatel podat žalobu a domáhat se soudního rozhodnutí.
Autor: JUDr. Jitka Štenglová
Jmenuji se Jitka Štenglová a jsem certifikovaná realitní makléřka a spolupracuji se společností TAURUM reality s.r.o..
Po absolvování Obchodní akademie v Plzni jsem studovala na Právnické fakultě ZČU v Plzni, kde jsem v roce 2003 po složení rigorózní zkoušky získala titul JUDr.
Vykonávala jsem poté mnoho let právnické povolání jak v advokacii, tak i v notářské činnosti a tím jsem získala praktické znalosti platného práva, včetně realitní činnosti.
Následně jsem se věnovala několik let poradenské a lektorské činnosti v oblasti osobního rozvoje, což mě velmi obohatilo a získané zkušenosti jsou pro mě velkým přínosem pro moji práci.
Absolvovala jsem kurz realitního zprostředkovatele, který zahrnoval vzdělání ve všech oblastech, potřebných pro výkon této činnosti. Následně jsem složila odbornou zkoušku a zahájila činnost realitního makléře.
Získané vzdělání, nabyté právnické zkušenosti i osobní zkušenosti z realitní oblasti plně využívám při své praktické činnosti na trhu realit. Mým cílem je poskytovat svým klientům jak perfektní a kompletní servis realitního zprostředkovatele, tak i příjemné a vstřícné jednání.
Veškerá moje dosavadní práce zahrnovala spolupráci s lidmi, s jejich příběhy, životními situacemi a jejich řešením. Při práci realitního makléře můžu toto všechno využít a rozvinout. A to mě baví.
Za největší úspěch považuji uzavření takového realitního obchodu, jehož výsledkem je naprostá spokojenost všech jeho účastníků.
P.S. Miluju hory, a to v každém ročním období a za každého počasí. Užívám si jejich krásu, společně s rodinou, jakýmkoli možným způsobem, ať už pěšky, na kole, koloběžce, na lyžích, běžkách, sněžnicích, bobech, saních….nebo si jen lehnu do trávy na louce na mé milované Šumavě….