15. 4. 2018
Jistě, každý chceme za svou nemovitosti dostat maximum, pokud ji prodáváme. Praxe je ovšem taková, že naše představa o získané částce bývá často nereálná. Co to způsobuje?
Realitní makléř má snahu na základě zkušeností, praxe i cenových map majiteli nemovitosti dobře poradit. Majitel nemovitosti to ale často vidí naopak. Proč?
V roce 2015 vydal Journal of Housing Economics velmi zajímavou studii. Lidé nadhodnocují ceny nemovitostí o 8 %. Ale jen v případě, že se jedná o tu jejich. V případě, že se nejedná o jejich nemovitosti, její cenu nenadhodnocují. Tento efekt má dokonce i svůj ekonomický název – endowment efekt. Nebo také vlastnický či majetnický efekt.
Jinými slovy, u stejné věci dělá člověk cenový rozdíl mezi cenou, za kterou je ochoten prodat a za kterou je ochoten koupit. Například úplně stejný byt budeme chtít prodat vždy za více, než za kolik bychom jej byli ochotni koupit. A pro zajímavost, zdaleka se to netýká jen nemovitostí, ale v podstatě čehokoli námi vlastněného.
A důvody?
- Citové pouto. K věcem, které vlastníme si vytváříme citové pouto. A jsme tedy ochotni se jich vzdát pouze za vyšší částku, která nám tento cit „nahradí“.
- Blud utopených nákladů. Jako vlastnící míváme pocit, že prodejem musíme získat investované náklady. Za kuchyňskou linku v hodnotě 100 tis. korun už ale nikdy stejnou částku nedostaneme.
- Ikea efekt. Pokud jsme v nemovitosti sami vymalovali, věšeli lustry či pokládali podlahu, to vše způsobuje výše zmíněný efekt o nereálné představě o ceně.
Jak z toho ven?
Zkuste si představit, že ve vaší nemovitosti bydlí úplně cizí lidí, oprostěte se od citových vazeb a položte si otázku. Kolik bych byl ochoten za takovou nemovitost zaplatit já?
Pokud už nemovitost prodáváte a nedaří se vám to, patrně se vám přihodil endowment efekt a požadujete za ni až příliš vysokou cenu.
Nechte si poradit o profesionálního makléře. Možná se vám to zprvu nemusí zdát, ale opravdový profík vám skutečně umí poradit dobře.
Autor: JUDr. Jitka Štenglová
Jmenuji se Jitka Štenglová a jsem certifikovaná realitní makléřka a spolupracuji se společností TAURUM reality s.r.o..
Po absolvování Obchodní akademie v Plzni jsem studovala na Právnické fakultě ZČU v Plzni, kde jsem v roce 2003 po složení rigorózní zkoušky získala titul JUDr.
Vykonávala jsem poté mnoho let právnické povolání jak v advokacii, tak i v notářské činnosti a tím jsem získala praktické znalosti platného práva, včetně realitní činnosti.
Následně jsem se věnovala několik let poradenské a lektorské činnosti v oblasti osobního rozvoje, což mě velmi obohatilo a získané zkušenosti jsou pro mě velkým přínosem pro moji práci.
Absolvovala jsem kurz realitního zprostředkovatele, který zahrnoval vzdělání ve všech oblastech, potřebných pro výkon této činnosti. Následně jsem složila odbornou zkoušku a zahájila činnost realitního makléře.
Získané vzdělání, nabyté právnické zkušenosti i osobní zkušenosti z realitní oblasti plně využívám při své praktické činnosti na trhu realit. Mým cílem je poskytovat svým klientům jak perfektní a kompletní servis realitního zprostředkovatele, tak i příjemné a vstřícné jednání.
Veškerá moje dosavadní práce zahrnovala spolupráci s lidmi, s jejich příběhy, životními situacemi a jejich řešením. Při práci realitního makléře můžu toto všechno využít a rozvinout. A to mě baví.
Za největší úspěch považuji uzavření takového realitního obchodu, jehož výsledkem je naprostá spokojenost všech jeho účastníků.
P.S. Miluju hory, a to v každém ročním období a za každého počasí. Užívám si jejich krásu, společně s rodinou, jakýmkoli možným způsobem, ať už pěšky, na kole, koloběžce, na lyžích, běžkách, sněžnicích, bobech, saních….nebo si jen lehnu do trávy na louce na mé milované Šumavě….