Nejčastější chyby při prodeji nemovitosti a jak se jim vyhnout

Nejčastější chyby při prodeji nemovitosti a jak se jim vyhnout

Prodej nemovitosti může být stresující záležitost, ať už prodáváte dům, byt nebo komerční prostor. Mnoho majitelů nemovitostí se při této příležitosti dopouští různých chyb, které mohou proces prodeje značně zkomplikovat a prodloužit. V tomto článku zjistíte, jaké jsou nejčastější chyby, kterých se prodávající dopouštějí, a obdržíte praktické rady, jak se jim vyhnout.

Podcenění přípravy nemovitosti k prodeji

Příprava nemovitosti k prodeji je zásadním krokem, který mnozí majitelé podceňují. Správná prezentace může výrazně zvýšit atraktivitu vaší nemovitosti a zkrátit dobu potřebnou k jejímu prodeji. Jednou z nejčastějších chyb je nedostatečný úklid a úprava prostoru. Potenciální kupci si vytvářejí první dojem během několika vteřin, a proto je důležité, aby vaše nemovitost vypadala co nejlépe. Zajistěte, aby byl interiér čistý a uklizený, zbavte se osobních předmětů a nadbytečného nábytku, který může prostor zbytečně zaplňovat.

Další chybou je zanedbání drobných oprav a údržby. Věci jako nefunkční dveře, kapající kohoutky nebo praskliny ve zdech mohou odradit zájemce a snížit hodnotu vaší nemovitosti. Investice do těchto oprav může být minimální ve srovnání s jejich přínosem. Zvažte také využití služeb profesionálního home stagingu, který vám pomůže optimalizovat vzhled a atmosféru vašeho domu či bytu. Profesionální stylizace může výrazně zvýšit atraktivitu nemovitosti na realitním trhu a přilákat více zájemců.

Pokud je váš dům nebo byt prázdný, zvažte zapůjčení nábytku a dekorací, které prostor zútulní a dodají mu příjemnou atmosféru. Nezapomeňte také na venkovní prostory – dobře udržovaná zahrada nebo balkon mohou rozhodnout o prodeji. Celkově je důležité, abyste svou nemovitost připravili tak, aby na potenciální kupce působila co nejpříjemněji a nejprofesionálněji.

Nesprávné stanovení prodejní ceny

Jednou z největších chyb, které mohou majitelé nemovitostí při prodeji udělat, je nesprávné stanovení prodejní ceny. Přemrštěná cena může odradit potenciální kupce a způsobit, že vaše nemovitost bude na trhu ležet déle, než je nutné. Na druhou stranu, příliš nízká cena může znamenat, že přijdete o významný zisk. Klíčové je najít rovnováhu a stanovit cenu, která reflektuje skutečnou hodnotu vaší nemovitosti a zároveň je atraktivní pro kupující.

Prvním krokem by mělo být provedení důkladného průzkumu trhu. Prostudujte si ceny podobných nemovitostí ve vaší oblasti a vezměte v úvahu faktory jako velikost, stav a lokalita. Spolupráce s profesionálním realitním makléřem může být v tomto ohledu velmi užitečná. Makléř má přístup k aktuálním údajům o trhu a může vám poskytnout kvalifikovaný odhad hodnoty vaší nemovitosti.

Během prodejního procesu může být nutné cenu upravit podle zájmu kupujících a dalších okolností. Mějte na paměti, že první týdny po uvedení nemovitosti na trh jsou kritické. Právě tehdy je největší šance přilákat zájemce, proto je důležité, aby byla cena od začátku správně nastavena. Pokud se zájemci nehrnou, může to být signál, že je cena příliš vysoká, a je čas na její přehodnocení.

Prodej nemovitosti je komplexní proces, který vyžaduje pečlivou přípravu a strategické rozhodování. Pokud se vyhnete nejčastějším chybám, jako je podcenění přípravy nemovitosti a nesprávné stanovení ceny, může to výrazně zlepšit vaše šance na rychlý a výhodný prodej. Věřím, že když se zaměříte na tyto klíčové oblasti a budete postupovat s rozvahou, vaši nemovitost úspěšně prodáte.

Pokud byste potřebovali další rady nebo pomoc s prodejem vaší nemovitosti, neváhejte se na mne obrátit. Vždy se vyplatí nechat si poradit od odborníka a maximalizovat tak svůj zisk z prodeje!

JUDr. Jitka Štenglová
Autor: JUDr. Jitka Štenglová

Jmenuji se Jitka Štenglová a jsem certifikovaná realitní makléřka a spolupracuji se společností TAURUM reality s.r.o..

Po absolvování  Obchodní akademie v Plzni jsem studovala na Právnické fakultě ZČU v Plzni,  kde jsem v roce 2003  po složení rigorózní zkoušky získala titul JUDr. 

Vykonávala jsem poté mnoho let právnické povolání jak v advokacii, tak i v notářské činnosti a tím jsem získala  praktické znalosti platného práva, včetně realitní činnosti. 

Následně jsem se věnovala několik let poradenské a lektorské činnosti v oblasti osobního rozvoje, což mě velmi obohatilo a získané zkušenosti jsou pro mě velkým přínosem pro moji práci.

Absolvovala jsem kurz realitního zprostředkovatele, který zahrnoval vzdělání ve všech oblastech, potřebných pro výkon této činnosti. Následně jsem složila odbornou zkoušku a zahájila činnost realitního makléře.

Získané vzdělání, nabyté právnické  zkušenosti i osobní zkušenosti z realitní oblasti plně využívám při své  praktické činnosti na trhu realit. Mým cílem je poskytovat svým klientům jak perfektní a kompletní servis realitního zprostředkovatele, tak i příjemné a vstřícné jednání. 

Veškerá moje dosavadní práce zahrnovala spolupráci s lidmi, s jejich příběhy, životními situacemi a jejich řešením. Při práci realitního makléře můžu toto všechno využít a rozvinout. A to mě baví.

Za největší úspěch považuji uzavření takového realitního obchodu, jehož výsledkem je naprostá spokojenost všech jeho účastníků.

P.S. Miluju hory, a to v každém ročním období a za každého počasí.  Užívám si  jejich krásu, společně s rodinou, jakýmkoli možným způsobem, ať už pěšky, na kole, koloběžce, na lyžích, běžkách, sněžnicích, bobech, saních….nebo si jen lehnu do trávy na louce na mé milované Šumavě….

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení