Dlouhodobý nebo krátkodobý pronájem - co se víc vyplatí?

Dlouhodobý nebo krátkodobý pronájem - co se víc vyplatí?

Při rozhodování mezi dlouhodobým a krátkodobým pronájmem nemovitostí je potřeba zvážit řadu faktorů, které ovlivňují nejen finanční výnosy, ale i čas a úsilí věnované správě pronájmu. Zatímco dlouhodobý pronájem nabízí stabilitu a menší administrativní zátěž, krátkodobý pronájem může přinést vyšší výnosy, ale i vyšší rizika a nároky na vaši pozornost.

Výhody dlouhodobého pronájmu

Dlouhodobý pronájem, typicky na rok a více, je často považován za bezpečnější investici. Nabízí pravidelný měsíční příjem, který je předvídatelný a stabilní. Pro majitele nemovitosti znamená méně starostí s hledáním nových nájemníků a nižší operativní náklady, jelikož obrat nájemníků je minimální. Tento typ pronájmu je vhodný pro investory, kteří hledají "pasivní" příjem bez nutnosti časté interakce s hosty či nájemníky.

Výhody krátkodobého pronájmu

Na druhé straně krátkodobý pronájem, jako jsou například dovolenkové pobyty na platformách typu Airbnb, může přinášet vyšší zisk na den využití. Tento model je flexibilní a umožňuje majiteli reagovat na změny trhu a sezónní poptávku. V turisticky atraktivních oblastech může krátkodobý pronájem výrazně převýšit zisky z dlouhodobého pronájmu, avšak vyžaduje více práce na správě, častější úklidy a komunikaci s hosty.

Co zvážit při výběru

Výběr mezi dlouhodobým a krátkodobým pronájmem by měl záviset na vaší lokální tržní situaci, investičních cílech a osobních preferencích. Důležité je zvážit faktory jako:

  • Lokalita: V turisticky populárních oblastech může být krátkodobý pronájem výhodnější.
  • Právní regulace: Některé městské části mají striktní regulace týkající se krátkodobých pronájmů.
  • Osobní zapojení: Krátkodobý pronájem vyžaduje aktivnější správu a větší interakci s hosty.

Oba typy pronájmů mají své pro a proti. Dlouhodobý pronájem poskytuje stabilitu a menší administrativní zátěž, zatímco krátkodobý pronájem nabízí potenciál pro vyšší výnosy, ale za cenu vyšších nároků na správu a rizika. Klíčem k úspěchu je pochopení vašich finančních a osobních cílů a adekvátní reakce na místní tržní podmínky.

Pokud si nejste jistí, jaký typ pronájmu je pro vás nejlepší, nebo potřebujete pomoc s vyhodnocením potenciálních výnosů a rizik, neváhejte se obrátit na profesionálního poradce v oblasti nemovitostí. Výužít můžete například kontaktů na tomto webu.

JUDr. Jitka Štenglová
Autor: JUDr. Jitka Štenglová

Jmenuji se Jitka Štenglová a jsem certifikovaná realitní makléřka a spolupracuji se společností TAURUM reality s.r.o..

Po absolvování  Obchodní akademie v Plzni jsem studovala na Právnické fakultě ZČU v Plzni,  kde jsem v roce 2003  po složení rigorózní zkoušky získala titul JUDr. 

Vykonávala jsem poté mnoho let právnické povolání jak v advokacii, tak i v notářské činnosti a tím jsem získala  praktické znalosti platného práva, včetně realitní činnosti. 

Následně jsem se věnovala několik let poradenské a lektorské činnosti v oblasti osobního rozvoje, což mě velmi obohatilo a získané zkušenosti jsou pro mě velkým přínosem pro moji práci.

Absolvovala jsem kurz realitního zprostředkovatele, který zahrnoval vzdělání ve všech oblastech, potřebných pro výkon této činnosti. Následně jsem složila odbornou zkoušku a zahájila činnost realitního makléře.

Získané vzdělání, nabyté právnické  zkušenosti i osobní zkušenosti z realitní oblasti plně využívám při své  praktické činnosti na trhu realit. Mým cílem je poskytovat svým klientům jak perfektní a kompletní servis realitního zprostředkovatele, tak i příjemné a vstřícné jednání. 

Veškerá moje dosavadní práce zahrnovala spolupráci s lidmi, s jejich příběhy, životními situacemi a jejich řešením. Při práci realitního makléře můžu toto všechno využít a rozvinout. A to mě baví.

Za největší úspěch považuji uzavření takového realitního obchodu, jehož výsledkem je naprostá spokojenost všech jeho účastníků.

P.S. Miluju hory, a to v každém ročním období a za každého počasí.  Užívám si  jejich krásu, společně s rodinou, jakýmkoli možným způsobem, ať už pěšky, na kole, koloběžce, na lyžích, běžkách, sněžnicích, bobech, saních….nebo si jen lehnu do trávy na louce na mé milované Šumavě….

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení