Budoucnost bydlení: Jak se mění preference kupujících a nájemníků v roce 2024

Budoucnost bydlení: Jak se mění preference kupujících a nájemníků v roce 2024

Trendy na realitním trhu odhalují výrazné změny v preferencích bydlení. Pandemie, ekonomické faktory a technologický pokrok totiž zásadně ovlivnily rozhodování kupujících a nájemníků. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak se mění požadavky na bydlení, proč roste zájem o udržitelné a technologicky vybavené domovy a jaké nové trendy můžeme očekávat v roce 2024.

Vliv pandemie na bydlení

Pandemie koronaviru zásadně změnila způsob, jakým lidé přistupují k bydlení. Dříve lidé preferovali bydlení v městských centrech, kde měli na dosah kulturní vyžití, služby i svoji kancelář. Avšak s nástupem pandemie se mnoho lidí ocitlo v situaci, kdy byli nuceni pracovat z domova. Tento trend home office způsobil, že lidé začali více přemýšlet o tom, jaké jsou jejich skutečné potřeby a požadavky na bydlení.

Jedním z hlavních důsledků pandemie je proto zvýšený zájem o větší byty a rodinné domy, které nabízejí dostatek prostoru pro práci z domova. Dalším důležitým faktorem je i větší důraz na kvalitu života a zdraví. Lidé více dbají na to, aby jejich bydlení mělo blízko k přírodě, nebo aby měl jejich byt alespoň balkon, kde mohou trávit čas na čerstvém vzduchu.

Pandemie tak přinesla mnoho změn, které ovlivnily preference kupujících a nájemníků. Tyto změny budou pravděpodobně dlouhodobé a realitní trh se jim bude muset přizpůsobit.

Udržitelnost a technologie v bydlení

Rostoucí důraz na ekologii a udržitelnost výrazně ovlivňuje současný realitní trh. Kupující a nájemníci stále více preferují bydlení, které je šetrné k životnímu prostředí. Moderní domovy jsou vybaveny chytrými technologiemi, jež pomáhají snižovat spotřebu energií a zlepšují komfort obyvatel.

Energetická účinnost je jedním z hlavních kritérií při výběru nemovitosti. Lidé hledají domovy s kvalitní izolací, úspornými spotřebiči a solárními panely. Tato opatření nejenže snižují náklady na provoz domácnosti, ale také přispívají k ochraně životního prostředí. Stále populárnější jsou i ekologické stavební materiály, jako je recyklované dřevo nebo zelené střechy.

Chytré technologie v domácnostech se již staly standardem. Systémy chytré domácnosti umožňují ovládat osvětlení, topení nebo zabezpečení domu na dálku prostřednictvím mobilních aplikací. Tyto technologie zvyšují pohodlí, ale také přispívají k úsporám energie. Například chytré termostaty dokáží optimalizovat vytápění podle přítomnosti obyvatel a aktuálních podmínek. 

Pandemie a rostoucí důraz na udržitelnost zásadně změnily preference kupujících a nájemníků v roce 2024. Lidé hledají prostornější, ekologické a technologicky vybavené domovy. Pokud se i vy právě poohlížíte po novém bydlení, neváhejte mě kontaktovat. Společně najdeme to nejlepší možné řešení právě pro vás.

JUDr. Jitka Štenglová
Autor: JUDr. Jitka Štenglová

Jmenuji se Jitka Štenglová a jsem certifikovaná realitní makléřka a spolupracuji se společností TAURUM reality s.r.o..

Po absolvování  Obchodní akademie v Plzni jsem studovala na Právnické fakultě ZČU v Plzni,  kde jsem v roce 2003  po složení rigorózní zkoušky získala titul JUDr. 

Vykonávala jsem poté mnoho let právnické povolání jak v advokacii, tak i v notářské činnosti a tím jsem získala  praktické znalosti platného práva, včetně realitní činnosti. 

Následně jsem se věnovala několik let poradenské a lektorské činnosti v oblasti osobního rozvoje, což mě velmi obohatilo a získané zkušenosti jsou pro mě velkým přínosem pro moji práci.

Absolvovala jsem kurz realitního zprostředkovatele, který zahrnoval vzdělání ve všech oblastech, potřebných pro výkon této činnosti. Následně jsem složila odbornou zkoušku a zahájila činnost realitního makléře.

Získané vzdělání, nabyté právnické  zkušenosti i osobní zkušenosti z realitní oblasti plně využívám při své  praktické činnosti na trhu realit. Mým cílem je poskytovat svým klientům jak perfektní a kompletní servis realitního zprostředkovatele, tak i příjemné a vstřícné jednání. 

Veškerá moje dosavadní práce zahrnovala spolupráci s lidmi, s jejich příběhy, životními situacemi a jejich řešením. Při práci realitního makléře můžu toto všechno využít a rozvinout. A to mě baví.

Za největší úspěch považuji uzavření takového realitního obchodu, jehož výsledkem je naprostá spokojenost všech jeho účastníků.

P.S. Miluju hory, a to v každém ročním období a za každého počasí.  Užívám si  jejich krásu, společně s rodinou, jakýmkoli možným způsobem, ať už pěšky, na kole, koloběžce, na lyžích, běžkách, sněžnicích, bobech, saních….nebo si jen lehnu do trávy na louce na mé milované Šumavě….

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení